2018 év vége fele meghirdettek egy pályázatot Weegee✷ munkásságának emlékére. Weegee amúgy is a fotótörténet egyik nekem nagyon szimpatikus alakja és a témája is elég bizarr, hogy foglalkozzak vele. Nem kellett sokat töprengeni a dolgon, szinte azonnal jöttek az ötletek. A karakterek és a helyszín is körvonalazódott szinte félóra alatt a fejemben. Szinte mindig az okozza a legnehezebb feladatot amikor, szereplőt/modellt illetve kellékeket kell szerezni, most is ez történt. Az arc nélküli szereplést senki nem akarta elvállalni – ennyi exhibicionistát… 😀 Szerencsére a megálmodott ballonkabátra kaptam két segítő felajánlást is, így „csak”a többi dolgot összeszedtem. Kimentem szokásomhoz híven terepre abban az időszakban amikor a tervezett fotózást szerettem volna és felmértem a lehetőségeket. Ezen a projekten kivételesen magam maradtam minden segítség nélkül a technikai megoldások tekintetében, így a világítással játszottam kicsit. Alapvetően a helyszínt hamar megtaláltam, a fotózás irányát, távolságát és a fényviszonyokat is kihasználva megalkottam a végleges beállításokat. Innen már csak a mindent egybe összegyűjtés és a megfelelő időpont választott el az alkotástól. Olyan időpontot kellett választani, ahol már nem zavarnak járókelők és ne legyen annyira hideg, hogy ne lehessen türelmesen alkotni. Végül minden összeállt, de persze járókelők voltak. 🙂 A legviccesebb pillanat az volt amikor az utolsó kiválasztott helyszínre érkeztünk és mielőtt
a bokor mögé helyeztem volna a pokrócot, hogy az áldozat el tudjon feküdni, jött egy kutyasétáltató és miközben bámészkodott a kutyája odajött és miközben körbeszimatolt felszentelte a projekt origóját majd, mint Boris Vian írta a Venyigeszú és Planktonban „a vadászblézer felemelte a hátsó lábát, psss, aztán odábbállt”. Szóval álltunk leesett állal és muszáj volt nevetni rajta, de egy fotózás se múljon el jókedv nélkül! 🙂 Kerestünk egy másik helyszínt, ahol remélhetőleg régebben járt kutya, így felszáradt bozótaljnál tudtunk fotózni. Sose legyen nagyobb baj. A szerepet magamra osztottam, így a ballonkabátos fantomként, bár lehet többen szatírnak néztek, abban a ballonkabátban kalapban 🙂 – rohangáltam a kamera és a „kép” között. A történet így végül 6-7 képben összesen kb 40 expozícióból elkészült. Utómunka szerencsére nem nagyon kellett rá, kivéve, hogy a végeredményt fekete-fehérben álmodtam meg.
Tanulság a végén. Mivel ezelőtt nem csináltam kifejezetten storytelling – történetmesélős – sorozatot, nem figyeltem pár dramaturgiai dologra és arra, hogy a képek önállóan is jobban meg kellene állniuk a helyüket. Tapasztalásnak mindenképp jó volt. Aztán jött az ötlet, mivel itt van a hangszer mellett a számítógép, játszottam pár hangot a képhez és összeállt egy a kis video – nevezzük Eifert János fotóművész után digiporámának.
Megtekinteni itt lejjebb vagy youtube-on lehet: The scent of lief-litter címen.
Hagyj üzenetet